CHP İstanbul İl Başkanı Çelik: İçinde bulunduğumuz durum, Anayasa’yı tanımamaya varan bir kalkışmadır

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, “Yandaş medyada günlerdir Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi kararını tanımaması bir yargı krizi gibi sunuluyor. İçinde bulunduğumuz durum iki yüksek mahkeme arasındaki bir kriz değildir. İçinde bulunduğumuz durum, sonuç itibarıyla Anayasa’yı tanımamaya varan bir kalkışmadır” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanlığı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından İstanbul Adliyesi’nde eylem başlattı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili “hak ihlali” kararını tanımaması ve yüksek mahkeme üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına karşı Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde eylem başlattı. CHP İstanbul İl Başkanlığı üyeleri her gün saat 14.00’de adliye önünde buluşarak oturma eylemi yapıyor.

Anka’nın aktardığına göre adliye önünde basın açıklaması yapan CHP İstanbul İl Başkanı Çelik, herkesi parti, siyasi görüş ayrımı yapmaksızın hukuku, Anayasa’yı ve bu demokratik mücadeleyi savunmaya, bu mücadeleye omuz vermeye davet ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu işlendi, Can Atalay’ın yanındayız”

“İki gün önce Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkan ve üyelerine, tanımadıkları Anayasa metnini posta yoluyla göndererek Anayasamızı hatırlattık. Bugün ise anayasal düzene karşı kalkışmaya dur demek için İstanbul Adliyesi’nin önündeyiz. Yarın da buradayız, ertesi gün de burada olacağız. Bugün itibarıyla burada günlerce sürecek olan oturma eylemini başlatıyoruz. Hukuku, Anayasa’yı her gün savunmaya devam edeceğiz. Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkında vermiş olduğu hak ihlali kararı sonrası tahliye edilmesi engellendi. Anayasa Mahkemesi kararını tanımayanlar, sadece anayasal düzene karşı koymakla kalmadılar. Aynı zamanda Can Atalay’a karşı kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçu da işlediler. Hatay Milletvekili Can Atalay’ın Anayasa Mahkemesi kararından sonra içeride tutulduğu her gün, her saat, her dakika, her saat bu suçu işlemeye devam ediyorlar. Buradan Can Atalay’a seslenmek istiyoruz. Yalnız değilsin. Gezi’de nasıl yan yana mücadele ettiysek şimdi de yanınızdayız. Sadece oy veren seçmenler değil hukuku, Anayasa’yı savunan milyonlar var arkanızda. Bizler varız ve yanınızdayız.

“Ülke neredeyse her gün yargıya dair bir skandalla çalkalanıyor”

Ülkemiz neredeyse her gün yargıya dair bir skandalla çalkalanıyor. Bir gün bir başsavcının yargıda yaşanan yolsuzlukları deşifre ettiği mektubu ortaya çıkıyor. Başka bir gün yargı hakkında MİT’in hazırladığı iddia edilen raporu hazırlayan gazeteciler gözaltına alınıyor. Başka bir gün suçlanan kimler ise daha vahim iddialarla yine başka yargı mensubu kararını benimsiyor, savunuyorlar. Bu durum akıl alır bir durum değildir. Geçiştirilecek bir durum değildir. AKP ve ortakları şunu çok iyi bilmelidirler, bu durumu kesinlikle kabullenmeyeceğiz.

“Yargı, iktidarın elindeki sopa değildir”

Yargı, iktidar erkini elinde bulunduranların hesaplaşma alanı değildir. Yargı, iktidar kavgalarının ring alanı değildir. Yargı, iktidarın elindeki sopa değildir. Hukukun üstünlüğünü Anayasa’yı savunan bizler siyasi iktidara ve onların ortaklarına bunu her seferinde hatırlatmaya devam edeceğiz.

“İçinde bulunduğumuz durum, Anayasa’yı tanımamaya varan bir kalkışmadır”

Yandaş medyada günlerdir Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi kararını tanımaması bir yargı krizi gibi sunuluyor. İçinde bulunduğumuz durum iki yüksek mahkeme arasındaki bir kriz değildir. İçinde bulunduğumuz durum, sonuç itibarıyla Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in de ifade ettiği gibi Anayasa’yı tanımamaya varan bir kalkışmadır. Bugüne kadar siyasi iktidarın anti demokratik, hukuka aykırı uygulamalarına nasıl karşı durduysak bundan sonra da bu kalkışmaya karşı duracağız. Yarın da burada olacağız, sonraki gün de burada olacağız. Oturma eylemimiz günlerce devam edecek. Her gün saat 14.00’te burada buluşacağız. Herkesi, parti, siyasi görüş ayrımı yapmaksızın hukuku, Anayasa’yı ve bu demokratik mücadelemizi savunmaya, bu mücadeleye omuz vermeye davet ediyoruz. Yaşasın adalet diyoruz, yaşasın demokrasi diyoruz. Yaşasın bağımsız yargı diyoruz, yaşasın tam bağımsız Türkiye diyoruz.”

 

Ne olmuştu?

Can Atalay, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs’ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde TİP’ten milletvekili seçilmişti. Atalay’ın, “milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi” talebiyle yaptığı başvuru, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nce reddedilmişti. Milletvekili seçilerek yasama dokunulmazlığı kazandığı gerekçesiyle yargılamada durma kararı verilmesi talebinin reddedilerek yargılamaya devam edilmesi nedeniyle “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” hakkının, tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle de “kişi hürriyeti ve güvenliği” hakkının ihlal edildiği ileri sürülerek Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılmıştı.

Sürecin devam ettiği sırada Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay’a verilen 18 yıl hapis cezasını onamıştı. AYM de başvuruyu kabul ederek oy çokluğuyla 25 Ekim’de Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine hükmetmişti. AYM’nin kısa kararı Gezi davasına bakan ve hükmü veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye işçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay için “hak ihlali” kararı vererek, tahliyesinin gerektiğine hükmeden Anayasa Mahkemesi (AYM) kararını değerlendirirken, tarihe geçecek bir hükme imza attı. Yargıtay, AYM kararına rağmen Atalay’ın tahliyesini reddederken, hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi üyelerinin yetkilerini aştığını belirtti. Yargıtay, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararı da aldı.

TIKLAYIN | Türkiye tarihinde bir ilk: AYM kararına uymayan Yargıtay, Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu!

TIKLAYIN – AYM üyelerinin soruşturulması bilmeceye dönüştü: 15 üyeli AYM’de 9 üye incelenecek ancak Genel Kurul en az 10 üyeyle toplanıyor

TIKLAYIN – Yargıtay’dan Anayasa Mahkemesi’ne ağır suçlama: Hukuk sistemini kaosa sürükleyecek vahim kararlar alıyor, anayasa koyucunun iradesini yok sayıyor!

TIKLAYIN – Yargıtay’ın kararı sonrası Özgür Özel’den açıklama: Bu karar düpedüz bir darbe girişimidir; halkı bu kalkışmayı bastırmaya davet ediyoruz

TIKLAYIN – Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin AKP’de kim, ne dedi?

TIKLAYIN – Erdoğan’ın danışmanı, “Yargı hiyerarşisinde en üst yetkili mahkeme Yargıtay’dır” dedi, sosyal medyada tepki yağdı

TIKLAYIN – Yargıda kriz: Yargıtay’ın Can Atalay hakkında “hak ihlali” kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması gazete manşetlerinde nasıl yer buldu?

TIKLAYIN | Hukukçulardan Yargıtay’a Can Atalay kararı tepkisi: Bu Atalay düşmanlığı, hukuk bir gün size de lazım olacak!

TIKLAYIN | Can Atalay kararı ve AYM üyelerine suç duyurusu Meclis’teki partileri birleştirdi; Yargıtay’a tepki yağdı

TIKLAYIN | Özgür Özel, Can Atalay için partisini olağanüstü toplantıya çağırdı: Hafife alınamaz, görmezden gelinemez

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir