Unutulmaz bir cinsel ilişkinin anahtarı yatak odasında ama düşündüğünüz yerde değil!

Çoğu insan genellikle cinsel performansları konusunda endişelenir ve insanlar iyi seksin anahtarının yatak odasında olduğunu iddia etmekte haklı olsalar da, bu sizin düşündüğünüz nedenden dolayı değildir.

Bilim adamları, uyku sorunu yaşayan ve uykusuzluk çeken erkeklerin sertleşme sorunu yaşama olasılığının yüzde 58 daha fazla olduğunu buldu. Bu, hem huzursuz geceleri nedeniyle tedavi görenler hem de görmeyenler için geçerliydi. Araştırmacılar, uykunun bozulmasının, endokrin sistem adı verilen, testosteron da dahil olmak üzere hormon üreten sistemi etkilediğine inanıyor. ABD ve İtalya’dan araştırmacılardan oluşan ekip, 539.109’una uykusuzluk tanısı konan bir milyondan fazla erkeği takip etti.

Bunlardan 356.575’i uykuya yardımcı olmak için kullanılan bir ilaç türü olan benzodiazepin gibi tedaviler gördü. Sigara, içki ve sertleşme bozukluğu olasılığını etkileyebilecek hastalıklar hesaba katıldıktan sonra analiz, uykusuzluk çeken erkeklerin bu utanç verici sorunu yaşama riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Araştırma, uykusuzluk sorunu yaşayan erkeklerin “daha çok sigara içen” kişiler olduğunu ve kontrol katılımcılarına göre daha fazla sayıda doktor ziyareti ve daha fazla “eş zamanlı hastalık” yaşadıklarını ortaya koydu. Araştırmacılar “uykusuzluk ile ED tanısı arasında tutarlı bir ilişki” olduğu sonucuna vardılar.

Çalışma şöyle devam etti: “Farmalojik uykusuzluk tedavisi gören erkeklere ED (erektil disfonksiyon) için tedaviler daha sık reçete ediliyordu. Bu sonuçlar, uykusuzluk tedavisinin ED’yi şiddetlendirebileceğini ve daha fazla tedavi gerektirebileceğini gösteriyor.”

40 ila 70 yaş arasındaki erkeklerin yarısından fazlası sertleşme sorunu yaşıyor. ‘Modaya girmeye’ çalışırken biraz utanç verici bir sorun olsa da, aynı zamanda yüksek tansiyon , kolesterol ve diyabet gibi altta yatan daha ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi de olabilir.

Erektil disfonksiyon Amerika’da 30 milyon erkeği etkiliyor. Bu arada, dünya çapında her üç yetişkinden biri, çoğunlukla stres, ilaçlar, tıbbi durumlar veya kafein, alkol veya nikotin alımından kaynaklanan uykusuzluk yaşıyor.

Uykusuzluğun, yavaş tepki süresi nedeniyle daha yüksek kaza riski ve zihinsel sağlık bozuklukları da dahil olmak üzere çok sayıda zararlı etkisi olabilir. Uzmanlar, abur cubur, çikolata, peynir ve dondurmadan kaçınmaktan yatmadan önce kendinizi köri ile doldurmamaya kadar, uykuya dalmanıza nasıl yardımcı olabileceği konusunda çeşitli tavsiyeler verdiler.

Muz, kiraz, domates, ceviz ve yulaf, uyku uzmanları tarafından, uykuya yardımcı oldukları için akşamları atıştırılacak en iyi şeyler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir