Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sisi, Kahire’de ortak mutabakat metnine imza attı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun diplomasi trafiğinde son ayağı oldu.

12 yıl aranın ardından Mısır’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanında tarafından resmi törenle karşılandı.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sisi, İttihadiye Sarayı’na geçti. Burada da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şerefine top atışı yapıldı.

Resmi törenin ardından ikili arasında bir görüşme gerçekleşti. Bu görüşmeyi heyetler arası görüşmeler takip etti.

Ortak mutabakat imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Ortak Bildiriyi imzaladı.

İki lider, basın toplantısında görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin açıklamaları şu şekilde;

“Türkiye ziyareti yapacağım. Bu gelişmeleri geliştireceğiz. Tekrar Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hoş geldiniz diyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmaları şu şekilde;

Uzun bir sürenin ardından 12 yıl… Yeniden Kahire’de olmaktan mutluluk duyuyorum. Tüm Mısırlı kardeşlerimize şahsım ve heyetim adına teşekkür ediyorum. Dünkü kazadan dolayı Erzincanlı kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Maalesef 9 işçimiz toprak altında kaldı. Bu kardeşlerimizi arama çalışmaları devam ediyor. İçişleri ve Enerji Bakanımızı Erzincan’a gönderdik. Biz bilgi alıyoruz.

İşçilerimize ulaşana kadar çalışmalarımz sürecek. Mısırla bin yılı aşan ortak tarih ve kültüre sahipiz. Türkiye Mısır ilişkilerini hakettiği seviyeye çıkarma gayretindeyiz. Kendisini Ankara’ya beklediğimi söyledim. Bu ziyaret ilişkilerimizde dönüm noktası olacaktır. Ticaret hacmini 15 milyar dolara çıkarmak için mutabak kaldık.

Karşılıklı büyükelçiler atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’a son ziyaretini 2012 yılında gerçekleştirmişti.

Daha sonra iki ülke arasındaki ilişkiler, yıllar sonra karşılıklı atılan adımlarla yeni bir döneme girdi.

Önce Ankara ve Kahire’den heyetler, istikşafi görüşmeler için bir araya geldi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sisi, Kasım 2022’de Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda ilk kez bir araya gelerek el sıkıştı.

İki lider, daha sonra kasım ayında Suudi Arabistan ve eylül ayında Hindistan’da düzenlenen G20 Zirvesi de dahil olmak üzere farklı ülkelerde bir araya geldi. İki ülkenin dışişleri bakanları da 2023’te birçok kez bir araya gelirken, Temmuz 2023’te karşılıklı büyükelçiler atandı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir